Revolúcia v Tunisku – Jazmínová revolúcia.

Autor: Ján Valášek | 29.1.2011 o 14:11 | (upravené 29.1.2011 o 14:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  89x

Píšem blog o situácií v Tunisku. Blog je jedinečný , tím že časť z neho vychádza na základe mojich pozorovaní priamo v Tunisku. Je to jasná definícia aktuálnej situácie.

Revolúcia v Tunisku – Jazmínová revolúcia.

Rozhodol so sa napísať blog o udalosti , ktorá ma veľmi prekvapila .

Tou udalosťou bola práve vlna protestov v krajine v ktorej by som to nečakal -Tunisko.

Začnem pekne od začiatku …..

…Tunisko roku 2009

V júny 2009 som navštívil Tunisko. Poznal som Tunisko ako ,, Švajčiarsko Afriky ´´ čomu žiadny spôsobom neodporovali prvé dojmy z tejto krajiny : Moderné letisko v Monastire, dlhý turistický pás v Novom Hamamete-(zaujme hlavne česť na počesť Hanibla.) a personál, ktorý  s veľkým nadšením splní každé prianie turistu.( Neskôr som zistil, že je z dôvodu že pracovať vo veľkom hoteli je pocta pre väčšinu  Tunisanov  a zarábajú tu  150€ za mesiac čo je 2x viac ako Tuniský priemer.)

No obraz o ,,raji turistov´´ sa čoskoro rozpadol…

…Na to aby človek , spoznal skutočný život v Tunisku musí opustiť brány  turistických rezortov,

prvý skúsenosť sa my naskytla pri ceste do Hlavného mesta -Tunis.(mal som ,,šťastie a nešiel som po diaľnici ale po obyčajnej ceste a tak som mohol vidieť i život obyčajných ľudí.) Obraz ktorý sa mi tam naskytol nebol vôbec lahodiaci očiam cestovateľa  a síce obydlia postavené s uschnutého blata a prikryté akýmsi hliníkovým plechom, predal potravín a mäsa obkoleseného húfmi múch. No po vstupe do centra mesta na ktorým sa tyčí Burj Burghiba sa život ľudí zmenil o 100% . Vystúpil som na hlavnú bulvári Habiba Burgibu , do oči mi udrel pohľad na vlajočky s Bin Alím lemované jeho obľúbenou farbou - fialovou. Jeho portréty viseli azda v každej predajni v každom hoteli. Pýtal som sa na názor môjho sprievodcu Tunisana hovoriaceho česky , ten my povedal to čo učia každé školopovinné dieťa –  ,,náš prezident je spravodliví a čestní …´´ . Tomu turista v prosperujúcich turistických centrách, akými sú Kartágo (zo sídlo prezidenta , ktoré bolo chrámané policajtmi azda na každom metri a je tam zamazané fotografovať), múzeum mozaiek Bardo, ,,Angelikino mesto´´ Sidi bou side ,ľahko uverí.

Pri nočnej ceste späť so aj skoro zabudal na obraz Tunisanov  v chudobe a premietal si len obraz Medini Tunisu. No však pri mojej návšteve Monastiri a El.Jemu so opätovne vydeľ ľudí ktorý žijú v aký u nás žije dobytok. Pred tímto obrazom si USA i EÚ zakrývali oči a videli len bohaté Tunisko, výnimkou nebolo ani materinská krajina Tuniska – Francúzsko – dokonca sám prezident Sarkozy dával Tunisko ako príklad ostatným štátom.

Paradoxom je že aj napriek tomu Tunisania stále uznávali svojho prezidenta a žiaden návštevník ani len nepolemizoval o možnom násilnom zvrhnutí Ben Alího … nuž ale december 2010 to všetko zmenil.

A je  to tu Jazmínová revolúcia.

…Otec národa dodnes milovaný prezident Habib Burgíba ( Osloboditeľ Tuniska spod Francúzskej nadvlády, obmedzil mnohoženstvo , položil základy turizmu a priekopníkom sekularizácie  -t. j. oddelenie  náboženstva od štátnych záležitostí čoho príkladom je emancipácia Tuniský žien. Tým spravil z Tuniska štát , ktorý je nevídaný v celom Arabskom svete. Burgiba umrel chudobný a bez strechy na hlavou , všetok majetok dal na charitu a z svojho domu spravil sirotinec ) sa musí vo svojom mauzóleu (v Monastire ) ,, obracať´ keď vidí že Zine El Abidine Ben Ali (prezident od 1987 k moci sa dostál na základe machinácií a v krajine spravil policajnú diktatúru.) podkopal budovanie demokratického Tuniska.

Revolúcia začala ako odozva na upálenie 26 ročného, vysokoškolsky vzdelaného študenta ktorý sa nemohol zamestnať .(Keďže už len na vybavenie miesta pre malí stánok bola  potrebná korupcia).

Quo vadiz Tunisko?

… Pri zamyslení sa nad osudom Tuniska sa naskytajú tieto otázky?

  1. Bude mať revolúcia za následok vytvorenie fundamentálnej totality ako v prípade Iránu.

To je len veľmi málo pravdepodobné, vzhľadom na to že Tunisania sú liberálny a v krajine je lem málo zástancom fundamentálnej vetvy islamistov (tzv. šíti) . Dúfam skôr v prvé slobodné voľby po 23- rokoch.

2. Spôsobí revolúcia odliv turistov ( cestovný ruch tvorí 43% HDP) ?

… Samozrejme, myslím že dosť veľa ľudí sa obava cestovať do politicky nestabilnej krajiny. To samozrejme vyvolá hospodársky pokles čo spôsobí – veľmi ťažké stabilizovanie krajiny.

Vírus Tunizmu ?!

..Revolúcia v Tunisku postupne začína vnikať aj do krajín ako Alžírsko,Egypt,Líbia, Maroko …. V týchto štátoch je už oveľa ťažšie odhadnúť vývoj udalostí. Rovnako ako boli prehliadané problémy v Tunisku atak aj v týchto krajinách. V Egypte sa začali objavovať prvé protesty a keďže ho plánujem tento rok navštíviť je mojim želaním stabilizácia politickej situácie aspoň do júla 2010.

A nám Európanom ostáva dúfať, že revolúcia napomôže k demokratizácií stredomorsko- arabského regiónu a  môžeme si naďalej užívať piesočnaté pláže a historické skvosty v týchto krajinách.

Neváhajte napísať svoj názor….

© Ján Valášek 29.1.2011

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?